Doradca personalny – nie tylko dla pracodawcy?

doradca personalnyPomimo tego, że dla większości z nas doradztwo personalne kojarzy się głównie z działaniem stricte na zlecenie pracodawcy i działem HR, to jest to znacznie szersza branża. Co powinniśmy o niej wiedzieć? Czy z punktu widzenia pracownika kontakt z tego typu doradcą może również być „opłacalny”?

Brak ścisłych ram!

Już na samym początku rozważań na temat spraw pracowniczych i zawodowych trzeba zaznaczyć, że doradztwa personalnego nie można zamknąć w ścisłych ramach, jak ma to miejsce w przypadku innych zawodów. Tutaj możemy rozpatrywać doradztwo z punktu widzenia pracodawcy, gdzie podstawowym zadaniem jest rekrutacja pracowników i selekcja najlepszych kandydatów łącznie z przeprowadzaniem odpowiednich rozmów kwalifikacyjnych.

W interesie pracownika!

Z drugiej strony doradca personalny działać może stricte w interesie samych pracowników i osób poszukujących pracy poprzez tworzenie dla nich indywidualnych planów z zakresu rozwoju pracowniczego oraz zawodowego. To właśnie zwracając się do takiej osoby mamy możliwość podjęcia racjonalnej decyzji o naszej przyszłej ścieżce zawodowej na podstawie naszych oczekiwań, predyspozycji i umiejętności.

Podsumowując, doradztwo zawodowe i personalne może mieć wiele obliczy i warto skorzystać z tych możliwości!