Praca zdalna oznacza wykonywanie całości bądź części powierzonych przez pracodawcę zadań poza siedzibą firmy – najczęściej z domu. Rozwój takiej formy pracy nastąpił w chwili, kiedy do głosu doszły nowe media. To specyficzny rodzaj pracy i choć na pierwszy rzut oka wydaje się nie mieć mankamentów to nie każdy odnajdzie się w takim trybie pracy. Jakie są zatem plusy i minusy pracy zdalnej? Podpowiadamy.
Praca zdalna – jakie zalety można wymienić?
Praca w domu to pełny komfort i on uznawany jest za największą zaletę, która obejmuje kilka istotnych kwestii. Pracując zdalnie, samodzielnie gospodarujesz czasem, a co za tym idzie – często zawiadujesz wykonywanymi zadaniami. Jeśli zatem w danym dniu masz wizytę u lekarza albo Twoje dziecko zachoruje, możesz rozpocząć pracę nieco później, bez konieczności tłumaczenia się szefowi.
Taka elastyczność szczególnie sprawdzi się u osób, które nie są w pełni dyspozycyjne. Praca zdalna dla studenta, dla osoby niepełnosprawnej albo dla matki z małym dzieckiem to optymalne rozwiązanie. Umożliwi pogodzenie codziennych obowiązków albo utrudnień związanymi z dojazdami.
Kolejną kwestią jest to, że pracując zdalnie, oszczędzasz czas. Nie tylko na dojeździe do i z firmy, co oczywiście jest niebywałą zaletą, ale również w innych sytuacjach. Po pierwsze, pracując w domu, nie będziesz narażony na odrywanie od pracy przez współpracowników. Dzięki temu możesz skupić się maksymalnie na wykonywanej pracy i w konsekwencji szybciej ją zakończyć w danym dniu. Po drugie, posiłki możesz przyrządzić wcześniej i w domu skonsumować w kilka minut, podczas gdy w biurze zazwyczaj wiąże się to z wykorzystaniem przerwy lunchowej. W tym wypadku oszczędzasz nie tylko czas, ale również pieniądze.
Trzecim argumentem pod względem komfortu jest to, że nie obowiązuje Cię żaden dress code. W związku z tym do pracy możesz przystąpić w piżamie, w poczochranych włosach, a w przypadku żeńskiej części pracowniczej – bez makijażu. To wiąże się z oszczędnością czasu, pieniędzy i niebywałą poprawą wygody.
Jakie są wady pracy zdalnej?
Dla każdego minusem może być inna kwestia, a dla kogoś innego wada może być zaletą. Mimo wszystko zdalna praca wymaga niemałej determinacji. W związku z tym, że pracownik nie ma codziennego, bezpośredniego kontaktu z przełożonym, to właściwie samodzielnie musi pełnić dla siebie funkcje szefa i pracownika jednocześnie.
Powierzone zadanie musi zostać wykonane w określonym terminie, a to wymaga mobilizacji. Osoby, które łatwo ulegają pokusom, szczególnie kiedy kusi zagrzane łóżko, mogą mieć problem z utrzymaniem mobilizacji na dostatecznym poziomie, by być efektywnym w pracy. Należy bowiem pamiętać, że jeśli zaczniemy wykonywać pracę nieco później, to zapewne później też skończymy. Wtedy można odnieść wrażenie, że praca zdalna to praca 24 godziny na dobę.
Drugim mankamentem może być to, że wynagrodzenie płacone jest za efekty pracy, a nie wysiłek włożony w jej wykonanie. Czasem zadanie może wymagać wielogodzinnego nakładu pracy, a efekt wcale nie będzie do tego współmierny. Zdarza się to szczególnie wtedy, gdy pracownik otrzyma zlecenie nieszczególnie odpowiadające jego predyspozycjom. Zależne jest to jednak od indywidualnej umowy pracownika z pracodawcą.