Czy warto zatrudnić pracownika z Ukrainy?

pracownicy z ukrainyPracownicy z Ukrainy przyjeżdżają do Polski coraz częściej. Chcą znaleźć zatrudnienie i zapewnić swoim rodzinom lepszy byt. Zresztą wynajem pracowników z zagranicy jest rozwiązaniem, na które coraz częściej decydują się przedsiębiorcy.

Formalności

Dzisiaj w Polsce według statystyk zatrudnionych na stałe jest około 500 tysięcy Ukraińców, niemal milion znajduje zatrudnienie sezonowe. Liczba ta systematycznie rośnie. Na terenie Polscy osoby z Ukrainy mogą przebywać i pracować na podstawie wizy. Do lamusa odeszły też już niepochlebne stereotypy o pracownikach ze Wschodu. Ukraińcy cenieni są jako osoby pracowite i zmotywowane do pracy.

Dlaczego warto zatrudniać Ukraińców?

Przede wszystkim Ukraińcy nie grymaszą i są solidni. Poza tym szybko i chętnie uczą się nowych umiejętności. Chociaż warto pamiętać, że wciąż zatrudniani są przede wszystkim do prac prostych, które nie wymagają wysokich kompetencji. W Polsce coraz więcej pojawia się jednak również i specjalistów ze Wschodu. Co więcej zatrudnienia w Polsce pracowników z Ukrainy nie jest trudne, gdyż obowiązuje szereg uproszczonych procedur. Wszystko odbywa się bowiem w ramach projektu pomocowego wystosowanego przez Unię Europejską. Pracodawca zatrudniający osobę ze Wschodu otrzymuje wsparcie finansowe w wysokości 800 zł netto miesięcznie. Zwolniony jest też z opłat ZUS. Całość zajmuje więc niewiele czasu i nie jest zbyt skomplikowana.