Jak i gdzie wymieniać walutę?

Wymiana walut jest potrzebna zarówno podczas transakcji firmowych, jak i osobistych. Gdy kupujesz w zagranicznym sklepie online, planujesz wyjazd na wakacje lub chcesz wziąć kredyt walutowy – w każdym z tych przypadków będziesz wymieniał waluty. Najczęściej jest to wymiana PLN na EURO, USD lub funty brytyjskie. Gdzie i jak wymienić wybraną walutę? Podpowiadamy.

Kiedy wymiana waluty opłaca się najbardziej?

Gdy mamy już konto, a planujemy zakup produktów w zagranicznym sklepie lub wyjazd na wakacje, warto wymienić walutę w dobrym momencie. Następna zasada przy oszczędzaniu na walutach jest taka, aby kupić walutę wówczas, gdy jest tanio. Może się stać tak, że kurs spadnie jeszcze bardziej i teoretycznie stracimy, bo kupiliśmy walutę za wcześnie. W takim przypadku warto kupić ponownie, przykładowo w celach oszczędnościowych.

Aby zaoszczędzić na wymianie walut, nie czekajmy do ostatniej chwili i kupujmy walutę, gdy kurs jest nisko. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kurs stale rośnie. W dobie słabej złotówki jest to bardzo możliwe. Wówczas możemy zakupić zawczasu lub rozłożyć zakup na 2 raty – część waluty kupić teraz i zaczekać do ostatniej chwili.

Na co patrzeć podczas wymiany walut?

Największy kosztem podczas wymiany walut jest spread walutowy, czyli różnica w kursie zakupu i sprzedaży waluty przez kantor. Nie mniej nie zawsze jest to jedyny koszt. Posiadając konto walutowe warto sprawdzić, ile wynosi opłata za jego utrzymanie. Na co jeszcze patrzeć podczas wymiany walut? Przelewając pieniądze do kantoru sprawdźmy, czy nasz bank jest na liście. W przeciwnym wypadku możemy zostać obciążony dodatkową opłatą za każdą transakcję.

W przypadku wypłat z kantora internetowego może pojawić się opłata za wykonanie przelewu zwrotnego z kantora na konto walutowe. Banki samodzielnie ustalają koszty przelewów w zależności od waluty. Ponadto przelewy za granicę oraz międzybankowe przelewy walutowe wysyłane w trybie SHA, mogą zostać dodatkowo obciążone kosztami banków pośredniczących. Kantory walutowe nie ponoszą odpowiedzialności za opłaty pobierane przez zewnętrzne instytucje płatnicze i banki pośredniczące.

Gdzie najlepiej wymienić walutę?

Jedną z najlepszych i najszybszych opcji przewalutowania jest konto walutowe w banku, który oferuje korzystne przewalutowania. W polskich bankach można założyć rachunki walutowe w 4 podstawowych walutach: EUR (euro), USD (dolar amerykański), GBP (funt brytyjski) oraz CHF (frank szwajcarski). Działanie konta walutowego jest bardzo proste. Przelewamy środki z konta w walucie polskiej, wówczas następuje korzystne przewalutowanie. Przechowujemy pieniądze na koncie walutowym i możemy za jego pośrednictwem kupować i płacić w obcej walucie.

Większość osób z pewnością stwierdzi, że najlepszym miejscem do wymiany waluty jest kantor internetowy. Odkąd weszły one na rynek, wymiana walut stała się o wiele tańsza.

Mając konto walutowe, możemy założyć konto w takim kantorze. Założenie konta jest proste i polega na wpisaniu danych i weryfikacji tożsamości. Do wyboru mamy wiele kantorów internetowych, gdzie kursy mogą różnić się od siebie o dziesiąte, a nawet setne części grosza.